Strona główna

Kontakt:

Mariola
Drąg-Bylica
12 448-11-47

Data publikacji:

2017-02-28

Aktualizacja:

2017-02-28

Odsłon:

83

Nr informacji:

14053

Konferencja „Otwarty Kraków” – "Potencjał różnorodności" i „Uczeń z doświadczeniem migracyjnym w polskiej szkole”


W dniach 23-25 lutego 2017 roku w Krakowie odbył się cykl wydarzeń pod hasłem „Otwarty Kraków jest O.K.”. W dwudniowej konferencji „Otwarty Kraków” w Urzędzie Miasta Krakowa wzięło udział ponad 170 uczestników.
 
Pierwszy dzień był poświęcony perspektywie obcokrajowców mieszkających w Krakowie i w innych miastach Polski. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień przedstawicieli cudzoziemców, którzy opowiedzieli m.in. o swoich doświadczeniach z życia w Polsce. Na zakończenie tej części konferencji odbyła się dyskusja panelowa z udziałem członków korpusu dyplomatycznego.
 
W drugim dniu konferencji dyskutowano na temat sytuacji uczniów z doświadczeniem migracyjnym w polskich szkołach. W panelu w roli ekspertów wzięli udział: prof. Władysław Miodunka z UJ, prof. Halina Grzymała-Moszczyńska z UJ, prof. UP dr hab. Małgorzata Pamuła-Behrens, Katarzyna Oyrzanowska UNHCR, Andrzej Janczy Zastępca Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Krakowie. Ta część konferencji dedykowana była przede wszystkim środowisku związanemu z edukacją: nauczycielom, dyrektorom krakowskich szkół i przedstawicielom władz samorządowych.
 
Natomiast w sobotę odbył się Festiwal Wielokulturowy. Mieszkańcy Krakowa mieli okazję uczestniczyć w licznych wydarzeniach przygotowanych przez różne instytucje i organizacje. Program obejmował m.in.: dyskusje panelowe, projekcje filmów, warsztaty, pokazowe lekcje języka polskiego dla obcokrajowców, a także gry oraz zabawy dla dorosłych i dzieci.
Konferencja „Otwarty Kraków” – "Potencjał różnorodności" i „Uczeń z doświadczeniem migracyjnym w polskiej szkole”

Projekt i wykonanie: Sebastian Sowiński