Strona główna

Kontakt:

Mariola
Drąg-Bylica
12 448-11-47

Data publikacji:

2017-01-23

Odsłon:

166

Nr informacji:

13906

Eliminacje Wojewódzkie 22. Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Piekarz i Cukiernik pod Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty


W środę 18 stycznia 2017 roku w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie odbyły się Eliminacje Wojewódzkie 22. Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik. Tegoroczne hasło tematyczne brzmiało „W krainie dobranocek”, a zadaniem uczestników – młodych cukierników ze szkół małopolskich było połączenie motywów znanych bajek telewizyjnych i sztuki cukierniczej, np. wykonanie tortu, ciasteczek bankietowych czy figurek z marcepanu. Oceniana była organizacja i higiena pracy, wykonanie wyrobów (staranność, technika, pomysłowość) oraz prezentacja. Oczywiście ważnym kryterium była również ocena organoleptyczna i wynik testu teoretycznego.
 
Młodzi uczestnicy turnieju z wielkim zaangażowaniem przykładali się do zadań konkursowych. Sprawdzały one nie tylko umiejętności cukiernicze, ale także talenty artystyczne. Zadanie nie było łatwe, ale efekty – spektakularne. Jury mogło podziwiać oryginalne sceny z popularnych dobranocek, bowiem dekoracje tortów i słodkie figurki do złudzenia przypominały bohaterów, takich jak: „Krecik”, „Teletubisie”, „Smerfy”, „Pingwiny z Madagaskaru”, „Tabaluga”, „Masza i niedźwiedź” czy „Bajki z mchu i paproci”. Było kolorowo, radośnie i przede wszystkim – smacznie. Tegoroczne małopolskie eliminacje turnieju odbyły się w nowoczesnych pracowniach szkolnych. Od września 2016 roku Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego ma nową siedzibę – przestronny, wyremontowany budynek przy ul. Miechowity 6.
 
W eliminacjach wojewódzkich uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych w Gorlicach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Niepołomicach, Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie oraz gospodarze, czyli Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie. Pierwsze miejsce zdobyła Roksana Górna z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Niepołomicach.
 
Dodatkowe informacje:

Magiczny Kraków: Oficjalny serwis miejski:
http://krakow.pl/aktualnosci/206968,34,komunikat,najlepsi_mlodzi_cukiernicy_rywalizowali_w_krakowie.html
Eliminacje Wojewódzkie 22. Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Piekarz i Cukiernik pod Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty

Projekt i wykonanie: Sebastian Sowiński