Strona główna

Kontakt:

Mariola
Drąg-Bylica
12 448-11-47

Data publikacji:

2016-11-04

Odsłon:

296

Nr informacji:

13601

Jubileusz 150-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach


I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Wadowity 15 października 2016 roku świętowało uroczyście Jubileusz 150-lecia istnienia, który objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.
 
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach celebrowaną przez Jego Eminencję Kardynała Stanisława Dziwisza, podczas której został poświęcony nowy sztandar Liceum. Następnie goście i licznie zgromadzeni absolwenci przemaszerowali do budynku szkolnego przy ul. Mickiewicza 16. Na Jubileusz przybyła Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agata Kornhauser-Duda. Po wprowadzeniu sztandarów, odśpiewano hymn państwowy, a chór absolwentów wykonał Gaudeamus Igitur. Zaproszonych gości powitali: Pani Janina Turek Dyrektor I LO im. M. Wadowity w Wadowicach oraz Pan Bartosz Kaliński Starosta Wadowicki.
 
W części przeznaczonej na wystąpienia gości głos zabrali: Pani Agata Kornhauser-Duda Pierwsza Dama RP, która odczytała list Prezydenta RP, natomiast list od Pani Beaty Szydło Prezes Rady Ministrów odczytał Pan Bartosz Kaliński Starosta Wadowicki. Z kolei Pan Piotr Hertig Kierownik Agendy Zamiejscowej Urzędu Marszałkowskiego w Oświęcimiu odczytał list od Pana Jacka Krupy Marszałka Województwa Małopolskiego. W okolicznościowym przemówieniu wystąpiła również Pani Halina Cimer Małopolski Wicekurator Oświaty. Z kolei Pani Ewa Filipiak Poseł na Sejm RP, odczytała list od Pana Jarosława Kaczyńskiego.
 
Podczas występów artystycznych uczniowie przedstawili m.in. fragment „Zmór” Emila Zegadłowicza i wygłosili tekst Karola Wojtyły „Myśląc ojczyzna”. Następnie odbyła się promocja książki: "Wadowickie Gimnazjum oraz Liceum – znane i nieznane. W 150-rocznicę powstania Gimnazjumw Wadowicach 1866-2016" wydanej przez Stowarzyszenie Absolwentów Szkoły, połączona z okolicznościowymi wykładami.
 
Później odbył się koncert absolwentów, w którym udział wzięli znani artyści, m.in.: Pan Mikołaj Grabowski, Pani Marta Bizoń, Pan Mariusz Marczyk, Pani Joanna Jucha i Kwartet Smyczkowy ENCORE. Nie obyło się też bez tortu jubileuszowego, a goście mogli zwiedzić Szkołę i oglądać okolicznościowe prezentacje. W godzinach popołudniowych odbyła się „Noc w liceum”, czyli międzypokoleniowe lekcje wychowawcze, koncert życzeń i spotkania w grupach rocznikowych. Wraz z głównymi obchodami Jubileuszu miało miejsce szereg imprez towarzyszących.
 
W tym dniu Pierwsza Dama spotkała się z przyjaciółmi papieża z lat szkolnych – Panią Haliną Królikiewicz-Kwiatkowską i Panem Eugeniuszem Mrozem oraz z przedstawicielami społeczności szkolnej, z którymi wspólnie obejrzała okolicznościową wystawę filatelistyczną w Auli Papieskiej. W latach 1930-1938 naukę pobierał tutaj sam Karol Wojtyła, Św. Jan Paweł II. Do grona absolwentów Liceum należą wybitni duchowni, wojskowi, lekarze, artyści i naukowcy.
Jubileusz 150-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach

Projekt i wykonanie: Sebastian Sowiński