Strona główna

Kontakt:

Mariola
Drąg-Bylica
12 448-11-47

Data publikacji:

2016-09-26

Aktualizacja:

2016-09-27

Odsłon:

342

Nr informacji:

13438

Uroczyste obchody 77. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku i Dnia Sybiraka


Uroczyste  obchody 77. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku i Dnia Sybiraka odbyły się w dniach 16 i 17 września 2016 r. Organizatorem powyższych działań był: Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie i Kuratorium Oświaty w Krakowie przy współorganizacji: Komitetu Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu, Związku Sybiraków Oddział w Krakowie, Związku Piłsudczyków Oddział Małopolski. 

W dniu 16 września br. uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Bazylice Mariackiej koncelebrowaną w intencji Ofiar sowieckiego i niemieckiego totalitaryzmu oraz Poległych za wolność Ojczyzny. Następnie uczestnicy wraz z Kompanią Honorową Wojska Polskiego i pocztami sztandarowymi przemaszerowali ul. Grodzką pod Krzyż Pamięci Narodowej i Tablicę Zesłańców Sybiru przy Placu im. Ojca Adama Studzińskiego, gdzie odbył się Apel Pamięci. Oddano również hołd Ofiarom w pieśni i słowie, salwę Honorową i złożono kwiaty.
Na zakończenie wystąpiła Orkiestra Wojskowa i chór Passionart. Na uwagę zasługuje udział kilkudziesięciu szkolnych pocztów sztandarowych. Obecność Dzieci i Młodzieży wraz z Wychowawcami świadczy o ogromnej trosce o pamięć historyczną, której pielęgnowanie w wychowaniu młodego pokolenia jest nie do przecenienia. Natomiast w dniu 17 września br. uroczystości  patriotyczno – religijne  zostały przeniesione na Cmentarz Rakowicki w Krakowie, gdzie przy Symbolicznej Mogile – Pomniku Ofiar Komunizmu oddano hołd Poległym, złożono kwiaty i zapalono znicze.
 
W swoim przemówieniu Pani Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty, odniosła się do niezwykle wstrząsających wydarzeń w dziejach Polski – zbrojnej napaści wojsk niemieckich i 17 dni później bez wypowiedzenia wojny, sowieckich. Uroczyste obchody 77. rocznicy agresji  Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku i Dnia Sybiraka to hołd oddany Ofiarom oraz wszystkim bohatersko walczącym o niepodległość Rzeczypospolitej. Należny szacunek został złożony też żyjącym Świadkom tamtych tragicznych dni. Refleksja i zaduma nad ówczesnym czasem winny pobudzać wszystkich do podejmowania działań, by nigdy więcej nie dochodziło na świecie do tak hańbiących wydarzeń. Pani Kurator wyraziła również wdzięczność Organizatorom uroczystości oraz z wielką radością i wzruszeniem przyjęła fakt, iż te obchody, będące wartościową lekcją zarówno historii, jak i wychowania, zgromadziły tak liczną reprezentację Dzieci i Młodzieży wszystkich typów szkół z terenu województwa małopolskiego.
Uroczyste obchody 77. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku i Dnia Sybiraka

Projekt i wykonanie: Sebastian Sowiński